Bagażnik dachowy, potocznie nazywany belkami, to niezbędny element, bez którego niemożliwe jest przewiezienie bagażu. Dzięki niemu można zamontować na dachu pojazdu takie akcesoria jak box dachowy, uchwyt rowerowy, bagażnik do przewozu nart czy sprzętu pływającego. Nawet w przypadku przewożenia niezwykłych ładunków, takich jak drabina czy drzwi ze sklepu, bagażnik dachowy może okazać się nieoceniony.
Czy znajdziesz bagażnik dachowy pasujący do wszystkich samochodów?
Do początku lat 90. XX wieku wybór podstawowego bagażnika dachowego do samochodów był prosty. Większość pojazdów była wyposażona w rynienki lub relingi, do których można było zamocować bagażnik. W tym przypadku można było mówić o uniwersalnych belkach dachowych. Teraz sytuacja się zmieniła, wraz z postępem technologicznym, producenci samochodów zaczęli stosować różnorodne systemy mocowania bagażników dachowych, więc niemożliwe jest znalezienie jednego rozwiązania do wszystkich modeli aut.
Sposoby montażu bagażników dachowych do samochodu
Istnieją różne metody mocowania bagażników dachowych w samochodach. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest mocowanie za krawędź dachu, które stosuje się w pojazdach bez relingów dachowych ani fabrycznych punktów mocowania, zwanych również fix pointami. W przypadku mocowania za krawędź dachu, uchwyty bagażnika, określane także jako kity, są umieszczane w otworach drzwiowych i dokręcane.
Jeśli bagażnik dachowy jest montowany za krawędź dachu, warto zwrócić szczególną uwagę na uszczelki drzwiowe i przesmarować je środkiem chemicznym do motoryzacji, aby zapobiec ich odkształcaniu.
Bagażnik dachowy można też zamontować przy pomocy punktów montażowych, tak zwanych fix pointów. Zazwyczaj znajdują się one w skrajnej części dachu, pod zaślepką lub klapką. To prosta i wygodna metoda, ponieważ bagażnik jest przykręcany bądź zaczepiany w miejscach przygotowanych przez producenta samochodu.
Ostatnią, zarazem najprostszą opcją jest montaż bagażnika na relingi. Rozróżniamy ich dwa rodzaje:
- tradycyjne (podręcznikowe),
- zintegrowane.
Reling tradycyjny to model, który można objąć ręką. Montaż bagażnika dachowego jest najwygodniejszy w tym przypadku, ponieważ bagażnik nie dotyka nadwozia samochodu. Jest to również najbardziej uniwersalne rozwiązanie, jeśli chodzi o bagażniki samochodowe.
Z kolei reling zintegrowany jest bardziej wymagający pod względem doboru bagażnika bazowego. Ze względu na indywidualny kształt i zespolenie z dachem, bagażnik musi być dokładnie dopasowany do relingu, więc nie ma tu mowy o znalezieniu uniwersalnego rozwiązania.
Czy można dopasować jeden bagażnik do dwóch aut?
W większości przypadków dostępne na rynku bagażniki możesz z łatwością dostosować do innego samochodu, wymieniając jedynie poszczególne elementy. Pamiętaj jednak, że istnieją jednak modele, których nie można zmodyfikować. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru bagażnika.
Wiodącą firmą w dziedzinie bagażników samochodowych, które umożliwia zaadaptowanie modelu, jest Thule. Opracowany przez markę system „Thule Rapid System” pozwala na przemieszczenie bagażnika na inny samochód poprzez wymianę poszczególnych elementów. Za odpowiednie dopasowanie do konkretnego auta odpowiada zestaw dopasowujący zwany kitem, który jest montowany na stopach bagażnika, łączących belki bagażnika.
Którą belkę wybrać do bagażnika – stalową czy aluminiową?
Bagażnik ze stalową belką o przekroju prostokątnym to mniej kosztowna alternatywa, ponieważ wszystkie akcesoria zamontujesz za pomocą cybantów lub zacisków. Niestety, belka stalowa może emitować większy hałas w porównaniu do belki aluminiowej.
Pod tym względem zdecydowanie lepsze są belki aluminiowe. Nowoczesne przekroje belek, takie jak Airo, Wingbar, Quiet czy Aero, które przypominają skrzydło samolotu, są bardziej aerodynamiczne. Dodatkowo, na górze przebiega kanał montażowy, do którego montuje się wszelkie akcesoria.
Przydatne porady na koniec
- Zadbaj o odpowiednią pielęgnację bagażnika dachowego do samochodu po zimie, dzięki temu będzie Ci dłużej służył.
- Zaufaj producentom i postępuj zgodnie z ich wytycznymi przy doborze bagażnika bazowego. To oni ponoszą pełną odpowiedzialność za właściwe dopasowanie, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.
- Kupuj bagażniki z atestem jedynie od sprawdzonych producentów. Unikaj podróbek.
- Gdy nie używasz z bagażnika, zdejmij go, aby zaoszczędzić paliwo.
Chcesz zamontować boxy dachowe, rowerowe lub uchwyty narciarskie? Sprawdź bagażniki bazowe dostępne w naszej wypożyczalni!