Po udanym sezonie narciarskim, niestety przychodzi czas na schowanie sprzętu. Jak przechowywać narty, aby się nie zniszczyły? Czy przygotować narty samodzielnie, czy lepiej oddać je w ręce profesjonalistów? Podpowiadamy, jakie kroki podjąć, kiedy nadejdzie koniec sezonu.
Jak zabezpieczyć narty po zimie?
Jak przechowywać narty? Nie jest to trudne! W pierwszej kolejności musisz oczyścić narty. Błoto, piach, sól, które zbierają na sprzęcie w trakcie jego użytkowania lub przewożenia na dachu samochodu (do czego przydadzą się uchwyty narciarskie), mogą wyrządzić wiele krzywdy, w szczególności wiązaniom.
Aby wyczyścić narty, potrzebujesz jedynie odrobinę wody, ścierki (jedną do umycia sprzętu na mokro, drugą do wysuszenia) oraz płyn do naczyń. Gdy oczyścisz narty z brudu, możesz się zabrać za ślizg. W tym celu musisz zaopatrzyć się preparat, który ściągnie resztki brudu wraz z woskiem ze ślizgu.
Co dalej? Na tak przygotowanie narty powinieneś nałożyć smar. Dzięki temu ślizg nie utlenia się i nie wysycha. To bardzo istotny etap, smarowanie nart zmniejsza podatność sprzętu na uszkodzenia. Z cyklinowaniem (ściąganiem nadmiaru wosku) czekamy na pierwszy śnieg.
Jak zabezpieczyć krawędzie nart przed rdzą?
Konserwacja nart nie ogranicza się jedynie do zadbania o ślizg, ale również o ich krawędzie. Wilgoć oraz zmienne temperatury mogą spowodować powstawanie korozji. Aby tego uniknąć, nie można przy smarowaniu ślizgów omijać krawędzi.
W celu uniknięcia korozji możesz użyć specjalnego oleju. Nakładając olej, nie zapomnij dodać odrobiny na wiązania.
Jak przechowywać buty narciarskie po sezonie?
Przechowywanie butów narciarskich jest również ważne, co przechowywanie nart. W końcu buty narciarskie to istotny element sprzętu narciarskiego. Ich użytkowanie może przyczynić się do powstania nieprzyjemnego zapachu, czego efektem – jeśli buty nie będą przechowywane w odpowiednim miejscu – może być namnażanie się bakterii i drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia stóp. Z tego powodu warto spryskać wnętrze butów preparatami o właściwościach antyseptycznych, które przy okazji neutralizują także brzydki zapach.
Zanim to jednak zrobisz, oczyść obuwie wilgotną ściereczką. Pamiętaj również o jego wysuszeniu. Wyciągnij buty wewnętrzne i wkładki, aby je dokładnie wysuszyć.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać, przechowując obuwie narciarskie?
- Buty, podobnie jak narty, powinny być również odpowiednio zaimpregnowane. W tym celu użyj środka impregnującego.
- Obuwie przechowuj złożone i z zapiętymi klamrami. Pamiętaj, by nie robić tego zbyt mocno, ponieważ w ten sposób możesz odkształcić skorupę buta.
- Obuwie przechowuj w zacienionym i suchym miejscu.
Jak przechowywać sprzęt narciarski?
Gdy masz już przygotowane narty, to wystarczy je przełożyć do pokrowca. Specjalny pokrowiec na narty pomoże Ci zabezpieczyć sprzęt narciarski przed kurzem i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrym rozwiązaniem są pokrowce, które mają także przestrzeń na obuwie narciarskie. Kupisz je m.in. w sklepach sportowych i narciarskich.
Skoro wiesz, jak przechowywać narty, to należy odpowiedzieć na pytanie: jakie są odpowiednie warunki do przechowywania sprzętu? Najlepiej schować je na strychu, garażu albo w komórce. Bezpieczne miejsce dla nart to takie, w którym panuje temperatura pokojowa i niska wilgotność.
Samodzielny serwis narciarski czy oddanie sprzętu w ręce profesjonalistów?
Jak widzisz zadbanie o powierzchnię nart i ich konserwację, nie jest trudnym zadaniem. Gromadząc potrzebny sprzęt i znajdując odpowiednie miejsce, możesz z łatwością przygotować narty na kolejny sezon narciarski.
Jeśli jednak konserwacja sprzętu nie jest czynnością, której chcesz się podjąć i wolisz ją przekazać specjalistom, skontaktuj się z profesjonalnym serwisem. W ten sposób zyskasz pewność, że narty będą w idealnym stanie.